Lietuvių Lietuvių

PRENUMERUOTI NAUJIENAS

 

Naujausi įrašai

Energetinė nepriklausomybė Jūsų namams ir ūkiui

Kategorija: Energetinės nepriklausomybės link Data: 2017-02-05 Perskaitė: 2023 Komentarai: 0

Savarankiškai pagaminta elektra - tai kaip gyvenimas nuosavame name ar maisto auginimas.

Daugeliui turbūt yra žinoma, kad skirstomajame tinkle veikiančios tradicinės saulės elektrinės yra visiškai priklausomos nuo elektros tinklo. Dėl avarijos atsijungus elektros įvadui iš karto nustoja veikti ir saulės elektrinė. Todėl tokios elektrinės įrengimas yra vertinamas vien tik iš investicinės pusės, nes prijungus ją į tinklą pagal dvipusės apskaitos įstatymą, yra galimybė susigrąžinti investicijas ir ateityje už sunaudotą elektros energiją mokėti mažiau. Tačiau minėta saulės jėgainė neužtikrina energetinės nepriklausomybės ir jos savininkai yra priklausomi nuo skirstomojo tinklo operatoriaus diktuojamų sąlygų, politinių veiksnių bei elektros energijos kainų.

Siekiantiems ne finansinė naudos, o energetinės nepriklausomybės, sprendimas yra įrengti autonominę arba hibridinę saulės jėgainę su akumuliatoriniu galios rezervu.

Autonominės elektrinės

Tradicinė saulės elektrinė pagamintą perteklinę elektros energiją, kuri yra nepanaudojama saviems poreikiams, nukreipia į tinklą. Tuo tarpu autonominė jėgainė perteklinę energiją kaupia akumuliatoriuose vėlesniam jos panaudojimui. Jeigu tinklo įvadas yra, autonominė jėgainė negali į tinklą perduoti pagamintos energijos, tačiau priimti iš jo gali. Toks vienkryptis elektros energijos tiekimas iš tinklo yra naudingas apniūkusiomis dienomis ir žiemos laikotarpiu. Tinkamai suprojektuota autonominė saulės jėgainė yra pajėgi nuo pavasario iki rudens padengti praktiškai 100% elektros energijos poreikio. Žiemos laikotarpiu saulės spindulių yra mažiau ir dienos ženkliai trumpesnės, todėl saulės jėgainė pagamina tik 10% savo nominalaus energijos kiekio. Tai reiškia, kad besinaudojant saulės jėgaine ištisus metus, rezervinis energijos šaltinis yra būtinas. Apart elektros tinklo, kurio autonominių jėgainių savininkai dažnai neturi, sėkmingai yra naudojami el. generatoriai, vėjo ar hidro-jėgainės ir kiti alternatyvūs elektros energijos šaltiniai.

Autonominė saulės jėgainė užtikrina didesnį saugumo ir energetinės nepriklausomybės lygį: veikia saugiau ir nepertraukiamai, yra visiškai nepriklausoma nuo tinklo avarijų. Autonominė saulės jėgainė, tai puikus pasirinkimas tiems, kas neturi galimybės įsirengti elektros įvado, jeigu esama tinklo infrastruktūra prastos techninės būklės ir neatitinka jai keliamų reikalavimų, o modernizacijos kaštai yra nepagrįstai dideli, jeigu energetinės nepriklausomybės turėjimas yra svarbesnis už finansinę naudą.

Autonominės saulės jėgainės sandara

  • pagrindiniais sistemos elementais neabejotinai yra saulės moduliai. Jie gamina elektros energiją iš saulės spindulių. Geriausiai juos įrengti tokioje vietoje, kur žiemos metu būtų patogu nuo jų nuvalyti sniegą. Paprastai saulės moduliai yra nukreipiami į pietų pusę, tačiau autonominės saulės elektrinės atveju dalį modulių verta nukreipti į pietryčius, o kitą dalį į vakarus. Toks saulės modulių išdėstymas leidžia išlyginti elektros energijos gamybą per visą dienos trukmę, vietoje to, kad išgauti aukščiausią efektyvumą pietų valandomis. Saulės energijos perteklius yra kaupiamas atitinkamos talpos akumuliatoriuose, o jeigu akumuliatorių talpa yra maža, saulės moduliai nustoja gaminti elektros energiją. Tai visai nekenkia saulės moduliams, tiesiog sumažėja gaunama nauda. Tokiais atvejais galima energijos perteklių nukreipti į vandens šildymą. Sodo nameliams ir vasarnamiams paprastai yra įrengiamas mažesnis saulės modulių skaičius (nuo 1 iki 6 vnt.). Gyvenamiesiems namams su 12 kWh dienos elektros energijos sąnaudomis verta įrengti 12 ir daugiau saulės modulių. Vieno modulio galia šiuo metu siekia nuo 250 iki 300 W. 12 vnt. saulės modulių atitinka 3 - 3.6 kW instaliuotą saulės elektrinės galią. Tokia jėgainė saulėtą dieną pagamina apie 15 kWh elektros energijos.
  • saulės modulių gaminama energija yra valdoma saulės įkrovimo valdiklio. Geriausiai, kad tai būtų MPPT tipo valdiklis, kuris atranda maksimalų galios tašką. Jeigu saulės moduliai yra išdėstomi į skirtingas puses, t.y. įrengiami ne vien tik į pietų pusę, o dalis jų nukreipta į pietryčius, o kitas dalis į vakarus, tuomet reikia naudoti du įkrovimo valdiklius.
  • akumuliatoriai visoje sistemoje pagal svarbą užima antrą vietą. Plačiausiai yra naudojami gilaus iškrovimo švino-rūgštiniai akumuliatoriai, skirti traukos mechanizmams arba pagaminti specialiai saulės jėgainėms. Tačiau, lyginant su ličio jono ar ličio-geležės-fosforo (LiFePO4) akumuliatoriais, jų vienintelis privalumas yra tik mažesnė kaina. Geriausi švino-rūgštiniai traukos akumuliatoriai tarnauja 6 - 10 metų, OPzS celės gali veikti ir keliolika metų, tačiau visi jie stipriai nusileidžia ličio akumuliatorių ilgaamžiškumui ir efektyvumui. Tinkamai parinkus LiFePO4 akumuliatorių talpą, jų tarnavimo laikas gali siekti net virš 20 metų.
  • Autonominiai inverteriai gamina kintamos srovės 220 V AC įtampą iš akumuliatoriuose sukauptos elektros energijos. Taip pat yra inverterių, kurie turi taip vadinamą bypass funkciją, kuri įgalina akumuliatorių įkrovimą ir elektros imtuvų maitinimą iš išorinio elektros šaltinio (pvz. skirstomasis tinklas arba el. generatorius).
  • paprastai vartotojų patogumui yra įrengiama ir saulės jėgainės stebėjimo sistema, kuri atvaizduoja visus elektrinius parametrus ir akumuliatorių įkrovimo lygį. Taip pat galima įrengti nuotolinio stebėjimo ir valdymo sistemą, kuri visus rodmenis realiuoju laiku siunčia į įrangos gamintojo serverį, prie kurio galima prisijungti iš bet kurios vietos per internetinę naršyklę ar išmanųjį telefoną ir stebėti sistemos veiklą, analizuoti istorinius duomenis ir net valdyti įrenginius (pvz. įjungti / išjungti apkrovas).

Hibridinės saulės jėgainės

Jų sandara yra labai panaši į autonominių saulės jėgainių, tik pagrindinis skirtumas yra toks, kad hibridinės jėgainės perteklinę energiją gali perduoti į tinklą ir veikti pagal dvipusę apskaitą. O taip pat vietoje saulės įkrovimo valdiklio galima naudoti tinklo inverterį, kuris palaiko dažnio poslinkio funkciją, reikalingą inverterio galios valdymui iš hibridinio inverterio. Tinklo atsijungimo atveju hibridinė saulės jėgainė persijungia į salos režimą ir veikia kaip autonominė.

Tokia saulės jėgainė užtikrina dar didesnį saugumą, negu autonominė jėgainė, kadangi rezerviniu elektros šaltiniu yra elektros tinklas. Be to, apsidraudžiant nuo ilgai besitęsiančių tinklo avarijų, papildomai galima įrengti ir el. generatorių, kuris užtikrins nepertraukiamą elektros energijos tiekimą apniūkusiomis dienomis, kuomet akumuliatoriai bus išsikrovę. Hibridinės saulės jėgainės savininkai neturi pergyventi dėl to, kad šilumos ar cirkuliaciniai siurbliai, kompiuteriai, šaldytuvai ir apsaugos sistemos liks be elektros maitinimo.

Hibridines jėgaines dažnai renkasi tie, kurie jau turi įsirengę tradicinę saulės jėgainę. Jeigu turimas tinklo inverteris turi reikiamas technines galimybes, tereikia papildomai įrengti hibridinį inverterį, akumuliatorius ir saulės jėgainė tampa nepriklausoma nuo skirstomojo tinklo.

Šiais laikais vis dažniau sutinkame saulės jėgaines ant nuosavų namų, kurios dengia didelę dalį elektros energijos poreikio, o jeigu tai dar ir hibridinė jėgainė, sėkmingai saugo svarbius elektros imtuvus nuo tinklo avarijų. Savarankiškai pagaminta elektros energija - tai kaip ir gyvenimas nuosavame name ar savo maisto auginimas, yra svarbus elementas apsaugant save ir savo šeimą pvz. praradus pajamas arba ekonominių - politinių nestabilumų atveju.

Siūlome jums susipažinti su mūsų siūloma įranga. Tikimės, kad šis straipsnis motyvuos jus įsirengti nuosavą autonominę ar hibridinę saulės jėgainę ir patirti savotišką energetinę nepriklausomybę.

comments powered by Disqus